Organizator:

Sto lat targów w Poznaniu - finał obchodów jubileuszu

Podziel się

27 maja 2022 r. w Sali Ziemi w Poznań Congress Center odbył się finał obchodów jubileuszu 100-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Jubileuszową Galę oficjalnie rozpoczął Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP. - Ta firma zaczęła się od marzeń i od odrobiny szaleństwa. Był rok 1917. Trwała wielka wojna, nie było jeszcze widać jej końca. Polacy wciąż żyli pod zaborami. Ale to właśnie w 1917 roku, w pruskim Poznaniu, na zjeździe Związku Towarzystw Kupieckich Edward Mazurkiewicz zaproponował zorganizowanie targów. W tamtej sytuacji politycznej musiał być to szalony i odważny pomysł - mówił Tomasz Kobierski. Prezes Grupy MTP zapowiadał też zmiany, które nastąpią na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w niedalekiej przyszłości m.in. otwarcie parkingu wielopoziomowego i ogólnodostępnego placu eventowego. - To będzie nowa jakość dla miasta. To nie tylko otwarcie na miasto. To stworzenie zupełnie nowej miejskiej przestrzeni. To miejsce będzie tętnić życiem nie tylko podczas targów. Serce targów będzie bić w rytmie miasta każdego dnia - mówił.

Szef Kancelarii Prezydenta RP Pani Minister Grażyna Ignaczak – Bandych odczytała list od Prezydenta RP Andrzej Dudy. "Dziś potrzebujemy takich miejsc bardziej niż kiedykolwiek" - napisał o targach prezydent RP.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom Grupy MTP. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej aktu dekoracji dokonała Pani Minister Ignaczak – Bandych  oraz Pan Michal Zieliński Wojewoda Wielkopolski.

Na podstawie art. 138 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy o orderach i odznaczeniach, postanowieniami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy, odznaczeni zostali za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju polskiego sektora targowego, za wkład w rozwój gospodarki:

KRZYŻEM KAWALERSKIM ORDERU ODRODZENIA POLSKI:

 • Pan Tomasz KOBIERSKI
 • Pani Elżbieta ROESKE

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI

 • Pan Zbigniew JÓZEFIOK
 • Pan Bartosz ZEIDLER

SREBRNYM KRZYŻEM ZASŁUGI

 • Pani Iwona BRODA
 • Pani Iwona KASPRZAK
 • Pan Andrzej PÓŁROLNICZAK

BRĄZOWYM  KRZYŻEM ZASŁUGI

 • Pan Filip BITTNER
 • Pan Rafał DURCZAK
 • Pan Bartosz DWORZAŃSKI
 • Pani Wioleta GRABARSKA
 • Pan Piotr KAMIŃSKI
 • Pan Maciej KORASIAK
 • Pan Michał MODROWSKI
 • Pan Dariusz MUŚLEWSKI
 • Pani Karolina NIEMENTOWSKA
 • Pan Jakub PATELKA
 • Pan Krzysztof POKORSKI
 • Pan Marcin REWERS
 • Pan Józef SZYSZKA
 • Pani Sabrina ŻYMIERSKA

Podczas Gali swoje wystąpienia mieli także przedstawiciele administracji publicznej. - Bardzo dziękuję za otwartość i fachowość, a przede wszystkim za wrażliwość i solidarność - mówił w swoim przemówieniu Michał Zieliński, Wojewoda Wielkopolski.

- Międzynarodowe Targi Poznańskie są naszą marką, są znakiem rozpoznawczym. Były oknem na świat, to jest najlepsze określenie. Można było przez to okno zajrzeć do świata, który nie był dostępny - wspominał marszałek Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

- Mam nadzieje, że to, co zrobiliśmy, jest zalążkiem tego, co zrobimy w przyszłości. Liczę, że uda nam się przeprowadzić modernizację Areny, budowę Filharmonii i wiele innych inwestycji, które zmieniają Poznań – mówił Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

W części artystycznej wystąpiła Małgorzata Ostrowska. Była też muzyka na żywo przygotowana przez zespół pod batutą Huberta Tasa. Atrakcją zamykającą wydarzenie był pokaz w reżyserii francuskiego tancerza i choreografa. Sadeck Waff znany jest m.in. z niezwykłego spotu promującego igrzyska paraolimpijskie w Paryżu w 2024 r., na którym 128 osób z niepełnosprawnościami wykonuje geometryczny balet rąk. Specjalnie z okazji stulecia targów w Poznaniu Waff przygotował unikatową choreografię. 

fot. Piotr Pasieczny / Monika Pasieczna

Rok jubileuszowy

Finał obchodów stulecia targów jest klamrą zamykającą rok jubileuszowy. Świętowanie rozpoczęło się 28 maja, w setną rocznicę organizacji I Targu Poznańskiego, który zapoczątkował istnienie Międzynarodowych Targów Poznańskich w 1921 roku. Na ulice Poznania wyjechał jubileuszowy tramwaj, a miasto ozdobiły flagi podkreślające uroczysty moment rozpoczęcia obchodów jubileuszu. Od tego dnia w placówkach Poczty Polskiej na terenie całego kraju dostępna była limitowana seria kart pocztowych. Jubileuszowy akcent pojawił się także podczas 13. PKO Poznań Półmaratonu. Uczestnicy tego flagowego poznańskiego biegu otrzymali specjalne medale przygotowane z okazji jubileuszu 100-lecia Grupy MTP.

Wystawy, koncerty i książki

Na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania otwarta została jubileuszowa wystawa plenerowa. Ekspozycja składała się z archiwalnych zdjęć oraz ciekawostek pokazujących bogatą historię Międzynarodowych Targów Poznańskich. Do wystawy włączone zostały wybrane wspomnienia uczestników konkursu "Historie z Iglicą w tle".

Bardzo ważnym elementem obchodów jubileuszu był wyjątkowy cykl publikacji pokazujący fascynującą historię Targów Poznańskich. Dotychczas ukazały się trzy  z sześciu zaplanowanych książek: „Historia Grupy MTP w 100 fotografiach”, „Historia Grupy MTP w 100 plakatach” oraz „Historia Grupy MTP w 100 budynkach”. Autorem jest dr Paweł Cieliczko. Książki można kupić w dobrych poznańskich księgarniach oraz na stronie Wydawnictwo Druga Strona Poznania www.drugastronapoznania.pl.

W Fotoplastykonie Poznańskim można było oglądać wystawę „Zatrzymane w targowym kadrze – sto lat targów w Poznaniu”, na którą składało się 48 fotografii pochodzących z archiwum Międzynarodowych Targów Poznańskich, które dokumentuje historię 100 lat istnienia przedsiębiorstwa.

W październiku 2021 w Auli Uniwersyteckiej Filharmonii Poznańskiej odbył się wyjątkowy koncert „W 100. MINUT DOOKOŁA ŚWIATA”  organizowany z okazji jubileuszu 100-lecia Grupy MTP. W programie znalazły się utwory najważniejszych kompozytorów takich jak Gioacchino Rossini, Wolfgang Amadeusz Mozart, Georges Bizet czy Maurice Ravel.

Grupa MTP x Szymon Brodziak

Pod koniec roku światło dzienne ujrzały efekty wyjątkowej kooperacji artystycznej Grupy MTP i mistrza czarnobiałej fotografii Szymona Brodziaka. Powstało dwanaście zdjęć, opowiadających o najważniejszych wydarzeniach targowych i miejscach, o historii i przyszłości. Zdjęcia powstawały m.in. na dachach Iglicy, pawilonów wystawowych czy wieży Hali Reprezentacyjnej, ale także przy Arenie, czy w stajni. W artystyczny sposób nawiązują między innymi do premiery samochodu Syrena, która miała miejsce w 1955 podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich, albo do nowej formuły targów Poznań Motor Show, które stawiają na elektromobilność. Fotografie zostały docenione i nagrodzone przez jury międzynarodowego konkursu MUSE Photography Awards, który honoruje fotografów wykraczających poza zwyczajowe podejście, przedstawiając swoje niecodzienne odkrycia w fenomenalnych kadrach. Zdjęcia zostały wykorzystane w kalendarzu na 2022 rok, wydanym przez Grupę MTP. Podziwiać je można również w targowej Iglicy, w trakcie trwania wystawy World Press Photo 2022.

Wyróżnienia dla stulatka

Ogromnym wyróżnieniem była dla Grupy MTP uchwała Sejmu RP upamiętniająca stulecie targów. 24 czerwca 2021 posłanki i posłowie wyrazili uznanie dla Międzynarodowych Targów Poznańskich, podkreślając, że dobrze przysłużyły się rozwojowi gospodarczemu Polski. Inicjatorem uchwały był poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. Ponadto w budynku Sejmu RP otwarta została wystawa pokazująca bogatą historię Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz ich wpływ na polską gospodarkę.

W roku swojego jubileuszu Grupa MTP została też nagrodzona Wielką Złotą Pieczęcią Miasta Poznania. To wyróżnienie przyznawane przez Prezydenta Miasta osobom i instytucjom, które wyraźnie zapisały się w historii stolicy Wielkopolski.

Stulecie targów w Polsce uhonorowali także przedstawiciele branży targowej z całego świata, podejmując decyzję o organizacji Europejskiej Konferencji Światowego Stowarzyszenia Przemysłu Targowego (UFI) . To najważniejsze międzynarodowe wydarzenie branżowe przemysłu targowego w tej części świata, odbyło się w dniach od 4 do 6 maja, przyciągając do Poznania kilkuset liderów ośrodków targowych i organizatorów eventów. Podczas wydarzenia miała miejsce premiera raportu „W kierunku rezyliencji. Przyszłość branży targowej”, stworzonego przez Grupę MTP i infuture.institute, którego założycielką i CEO jest Natalia Hatalska.