Organizator:

Polska - największy eksporter mebli w Europie

Podziel się

Statystyki Eurostatu potwierdzają prognozy profesjonalnych analityków. Według oficjalnych danych w 2018 r. Polska wyprzedziła Niemcy pod względem wartości mebli sprzedawanych za granicą i stała się europejskim liderem w eksporcie mebli. „Polish Furniture Outlook 2020” to raport opublikowany przez B + R Studio, z którego wynika, że w 2019 r. Polska eksportowała meble o wartości ponad 11 mld EUR, co czyni nasz kraj drugim w tym sektorze pod przewodnictwem Chin.

Cały świat kupuje meble z Polski

Od lat duże międzynarodowe grupy handlowe kupują meble z Polski do swoich sklepów i sieci handlowych, w tym XXXLutz, Alinea, Antares, Cilek, Bolia.com, Conforama, Diego, EVOK, Genomaks, HomeWorld Furniture, Homster, Wayfair, Westwing, Bega, Begros, Garant, Home24, Kika-Leiner, Multi-Möbel, EMV, Möbelix, Otto, Poco, Porta i Roller. Mało kto wie, że polskie meble są obecne w prestiżowej restauracji La Petite Maison w hotelu Majestic w Cannes lub w Pałacu Prezydenckim w Paryżu. Prezydent Rosji Władimir Putin, znany z zamiłowania do jakości i wygody, ma także polską skórzaną kanapę. Premiera pierwszego modelu iPhone'a w Niemczech odbyła się przy użyciu mebli wystawowych polskiego producenta. Polskie meble można znaleźć także w salach konferencyjnych, w których odbywają się szczyty Unii Europejskiej. Tysiące sklepów i punktów sprzedających meble produkowane w Polsce na całym świecie, przedstawicielstwa polskich firm meblowych i centrów logistycznych dodatkowo potwierdzają, że polskie meble są wszędzie od Waszyngtonu do Moskwy przez Paryż i od Moskwy do Waszyngtonu przez Singapur. Polskie meble to przede wszystkim wieloletnia tradycja, doskonała jakość produktu i funkcjonalność. Świadczą o tym certyfikaty i aprobaty potwierdzające zgodność z najsurowszymi światowymi standardami dotyczącymi ergonomii i bezpieczeństwa. Co ważne, polscy producenci są niezwykle elastyczni i otwarci na wszelkie zmiany oczekiwane przez zagranicznych klientów, niezależnie od tego, czy dotyczą wielkości, koloru czy innych cech mebli.

Produkcja mebli w Polsce podwoiła się

Polski przemysł meblowy jest naprawdę globalnym graczem. W ciągu ostatnich dziesięciu lat produkcja mebli w Polsce podwoiła się, a eksport wzrósł o 116%. W 2019 r. Przychody branży meblarskiej wyniosły prawie 12 mld EUR i wzrosły o 5% rok do roku. Polska jest szóstym co do wielkości producentem mebli na świecie (po Chinach, USA, Niemczech, Włoszech i Indiach). Polscy producenci osiągają dobre wyniki zarówno w sektorze mebli wykonanych z płyty wiórowej, jak i litego drewna. Polskie meble tapicerowane zyskały międzynarodową popularność, stanowiąc największą grupę eksportową z udziałem 26% (2,9 mld EUR). Polska jest również światowym liderem w produkcji i eksporcie materacy. W ostatnim roku najwyższy wzrost odnotowano w przypadku mebli kuchennych.