Organizator:

Po dwóch dniach 10,5 proc. więcej zwiedzających

Podziel się

Tegoroczna jubileuszowa 40.edycja Targów DREMA cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających. Po dwóch dniach liczba targowych gości jest wyższą w stosunku do ubiegłego roku o 10,5 proc.

Doroczne spotkanie meblarzy

Tradycyjnie już drugiego dnia targów DREMA odbył się Ogólnopolski Kongres Meblarski. To już 9. edycja tego wydarzenia, którego tematyka w tym roku dotyczyła perspektyw polskiego przemysłu meblarskiego i drzewnego. W Kongresie Meblarskim udział wzięło ponad 100 przedstawicieli producentów mebli, branży drzewnej oraz otoczenia biznesu. Otwarcia dokonali Członek Rady Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli i Prezes Zarządu Paged Meble  Jarosław Michniuk, Prezydent Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego Piotr Poziomski oraz Wiceprezes Zarządu Grupy MTP Elżbieta Roeske.

Wprowadzenia do dyskusji dokonał Tomasz Wiktorski z B+R Studio, który przedstawił aktualną sytuację w branży drzewnej i meblarskiej. Jak podkreślał w swojej prezentacji, w poprzednim roku wzrosła wartość eksportu mebli, jednak wolumen eksportu od 2021 roku sukcesywnie spada.

Wskazał przy okazji na wyzwania, z którymi musi borykać się branża, jak skokowy wzrost ceny drewna w ostatnich latach, ograniczenia jego podaży, konkurowanie o surowiec z energetyką czy niekorzystny kurs złotego. Wszystko to pogarsza konkurencyjność polskiej branży meblarskiej na światowych rynkach.

Odbicie sprzedaży mebli jest możliwe

Dodatkowo negatywnie na nastroje i cykl koniunkturalny wpływa wysokie ryzyko geopolityczne i konflikty w różnych częściach świata. Na szczęście powoli poprawie ulega sytuacja w budownictwie, co w perspektywie powinno pozytywnie wpłynąć na popyt wewnętrzny. „Odbicie sprzedaży mebli jest możliwe, ale nie przyjdzie samo. Wymaga wytężonej pracy całej branży” – podsumował Tomasz Wiktorski.

Podczas kongresu omówiono także wyzwania i zagrożenia związane z zaopatrzeniem branży drzewnej w surowiec drzewny, korzyści z certyfikacji gospodarki leśnej oraz PR branży meblarskiej i drzewnej.

Na zakończenie wręczono statuetki Ambasadorów Meblarstwa. Wśród wyróżnionych w tym roku tą honorową nagrodą znalazły się Targi DREMA oraz Joanna Kucharska, Dyrektor Grupy Produktów odpowiedzialna w Grupie MTP za organizację Targów DREMA oraz MEBLE POLSKA.

 

O podłogach na Forum Technologów

Środa była też drugim dniem Forum Technologów – nowego wydarzenia na Targach DREMA, którego celem jest promocja najnowszych rozwiązań wśród kadry technologicznej przemysłu drzewnego i meblarskiego. Wykłady i dyskusje poświęcone były produkcji podłóg pod specjalne wymagania (np. na ogrzewanie elektryczne), zmienności wymiarowej elementów posadzkowych z drewna, materiałom kompozytowym w meblarstwie i narzędziom do ich obróbki oraz rodzajom i  zastosowaniu pił tarczowych w przemyśle meblarskim.

Jak codziennie wykłady i prelekcje odbywały się także w Strefie Wiedzy portalu drewno.pl, w Strefie Zrównoważonego Rozwoju i Strefie Parkietu.

Środa to także drugi dzień rywalizacji w ramach Mistrzostw Parkieciarzy w Formule Ojciec i Syn  „Następne Pokolenie”, które odbywają się w pawilonie 3. Dziś zadaniem rodzinnych drużyn było szlifowanie i olejowanie parkietów.

Czwartek na DREMIE

Jutro czeka nas kolejny gorący dzień na Targach DREMA. Na szczególną uwagę zasługuje Spotkanie Kobiet związanych z branżą meblarską, które odbędzie się już po raz piąty. Temat przewodni tegorocznej edycji brzmi: Sukces = pasja x rozwój x wyzwania.

Zdjęcia z DREMY 2024