Organizator:

DREMA - podsumowanie roku 2023

Podziel się

W okresie postpandemicznym sektor drzewno-meblarski musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami, zwłaszcza w kontekście rosnących kosztów surowców, energii, siły roboczej czy zmian prawnych. Konkurencja na rynku światowym jest duża i aby Polska mogła utrzymać silną pozycję, od rodzimych firm wymagane jest stałe dostosowywanie się do zmieniających się warunków, inwestowanie w innowacje oraz podnoszenie efektywności produkcji.

 

W dobie kryzysu wiele firm szuka oszczędności, nie chcąc jednocześnie rezygnować z dalszego rozwoju. W walce z niestabilnością rynku kluczowa jest wiedza i znajomość najnowszych mechanizmów. I tu pomocną dłoń podają wystawcy, stowarzyszenia branżowe oraz partnerzy medialni współpracujący z targami DREMA, które są główna platforma promocji przemysłu drzewnego i meblarskiego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. W ramach tegorocznej edycji wydarzenia w Poznaniu zaprezentowane zostały zaawansowane technologicznie rozwiązania, zintegrowane systemy i maszyny, które znacznie mogą obniżyć koszty produkcji, a co za tym idzie - usprawnić wydajność i eko-efektywność obróbki drewna i produkcji mebli. Ekspozycja obejmowała zarówno automatyzację i cyfryzację procesów, robotyzację miejsc pracy, jak i zastosowanie nowych materiałów i technologii – wszystko po to, aby optymalizować procesy produkcyjne i wspomagać potencjał racjonalnego gospodarowania zasobami. Firmom z branży drzewno-meblarskiej w Polsce coraz bardziej zależy na wprowadzaniu do swoich procesów produkcyjnych zasad zrównoważonego rozwoju, co odpowiada rosnącym oczekiwaniom konsumentów i globalnym trendom. Asortyment targów DREMA 2023, a w tym szeroka prezentacja maszyn w ruchu, narzędzi i urządzeń do obróbki drewna, kompleksowa oferta zaopatrzenia dla producentów mebli (surowce, materiały, komponenty, technologie) pokazał, że wydarzenie to jest znaczącym wsparciem dla branży w etapie zrównoważonej transformacji. Na powierzchni 16 700 m2 odwiedzający mogli zapoznać się z ekspozycją blisko 400 wystawców z 16 krajów i zobaczyć bezpośrednio, jak zaawansowane technologie zmieniają sektor drzewno-meblarski.

DREMA to również pomoc potrzebującym i działania na rzecz dobra społecznego. Podczas tegorocznych targów DREMA 2023 swój finał miała 16 już odsłona pokazowej produkcji mebli na żywo, pod hasłem DREMA DZIECIOM dla Ukrainy. Z udziałem ponad 40 partnerów z branży w pawilonie 6A na powierzchni 2000 m2 powstała nowoczesna i w pełni zrobotyzowana fabryka mebli tapicerowanych oraz mebli skrzyniowych, wyposażona w najbardziej zaawansowane technologie produkcji wraz z rozwiązaniami w zakresie transportu wewnętrznego. Wszystko pod nadzorem dedykowanych systemów zarządzania produkcją wraz z technologią RFID. Produkcja mebli zlokalizowana była również w pawilonie 5. Firma Homag, jako partner wydarzenia, produkowała regały prezentując proces technologiczny od arkusza płyty meblowej do paczki z meblem. Firmy Stowarzyszenia DROMA prezentowały obróbkę elementów meblowych ze sklejki. Partnerzy, studenci i uczniowie wspólnie pracując w fabryce mebli na żywo wyprodukowali ponad 100 kompletów mebli na cele charytatywne.

W tym roku udało się również zainicjować projekt #LAS DREMY – podjęte zostały działania sprzyjające zabezpieczeniu zasobów drewna oraz stworzeniu publicznej debaty na temat zrównoważonej polityki, opartej o wartości ekologiczne i szacunek do środowiska naturalnego. Uczestnicy targów DREMA 2023 otrzymali dedykowane ołówki zawierające nasiona świerku. Z ołówków, po zużyciu wkładu i umieszczeniu w ziemi, zaczną wyrastać prawdziwe drzewa. Ostatniego dnia w specjalnie przygotowanej przestrzeni nastąpiło symboliczne zasadzenie ołówków wraz z sadzonkami drzew, dając tym samym początek wielopłaszczyznowej współpracy przy zalesianiu terenów Wielkopolski.

Targi DREMA są odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku, a jednocześnie miejscem, gdzie aktualne trendy w branży drzewno-meblarskiej są na „wyciągnięcie ręki”. Edycja 2023 potwierdziła, że połączenie innowacji i edukacji praktycznej ma fundamentalne znaczenie dla przyszłości przemysłu meblarskiego w naszym kraju. Aby jeszcze lepiej wspierać i motywować polskich przedstawicieli branży drzewnej i meblarskiej w tych trudnych czasach, wychodzimy z inicjatywą DREMA Tour. To największy i najważniejszy cykl wydarzeń dedykowanych branży drzewno - meblarskiej w Polsce zaplanowany na rok 2024, wspierany przez liderów rynku: firmy z sektora obróbki drewna i producentów mebli, jak również kluczowe stowarzyszenia i fachowe media. Wyzwania związane z kryzysem w branży mobilizują firmy do poszukiwań coraz bardziej ekonomicznych i skutecznych rozwiązań, które dostępne będą w ramach akcji DREMA Tour w trzech miastach: w Katowicach (19-21 kwietnia 2024, targi DREMASILESIA), Lublinie (21-22 czerwca 2024, targi LUBDREW) oraz w Poznaniu (10-13 września 2024, targi DREMA). Serdecznie zapraszam do uczestnictwa w DREMA TOUR 2024!

Andrzej Półrolniczak, dyrektor targów DREMA i DREMASILESIA oraz prezes Stowarzyszenia Maszyn, Urządzeń i Narzędzi Do Obróbki Drewna DROMA.