Organizator:

Technologie na Horyzoncie: Fabryka Mebli na Żywo na targach DREMA 2023 przedstawia przyszłość produkcji meblarskiej

Podziel się

Podczas tegorocznych targów Drema 2023, uczestnicy mogli na żywo zobaczyć, jak nowoczesne technologie zmieniają branżę meblarską. Na powierzchni blisko 3000 metrów kwadratowych zaprezentowano zautomatyzowane procesy produkcji, co zaowocowało uwagą zarówno specjalistów, jak i entuzjastów branży. Serce tej innowacyjnej prezentacji stanowiła zrobotyzowana fabryka mebli na żywo, która z powodzeniem ukazała, jak zaawansowane systemy mogą optymalizować produkcję, redukując tym samym koszty oraz zużycie energii. Nad zaawansowaną technologią projektu DREMA Dzieciom 2023 czuwali partnerzy: Katedra Meblarstwa Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP oraz integrator technologii firma INFOTEC Engineering.

 

Podczas czterodniowych targów, uczniowie i studenci uczestniczyli w praktycznych demonstracjach, wspólnie tworząc ponad 100 zestawów mebli i zdobywając cenną wiedzę praktyczną w zakresie nowoczesnej produkcji mebli. Targi Drema 2023 potwierdziły, że połączenie zaawansowanej technologii i edukacji praktycznej ma kluczowe znaczenie dla przyszłości przemysłu meblarskiego w Polsce.

 

Zrobotyzowana Stolarnia Cyfrowa:

  • W sercu fabryki na żywo, technologia EVO-CNC z nowatorskim wierceniem horyzontalnym wyznaczyła nowy standard w zakresie precyzyjności i wydajności. Okleiniarka Edgetec 9 z funkcją zwrotu elementów oraz 6-osiowy robot Kawasaki obsługiwały stacje z materiałem obrabianym, sortując gotowe elementy. Uzupełniający soft zintegrowany z systemem etykietowania RFID stanowił rdzeń zarządzania procesami produkcji i magazynowania, umożliwiając błyskawiczny przepływ informacji i optymalizację procesów.

 

Produkcji Skrzyń Łóżek Tapicerowanych:

  • Automatyczny magazyn zasilający produkcję, w połączeniu z zaawansowanym systemem EVO CNC z rozkrojem, etykietowaniem, wierceniem i implementacją nakrętek montażowych, zrewolucjonizował produkcję skrzyń łóżek. Dwie okleiniarki Edgetec9, połączone transportem elementów w kształcie litery U, a także 6-osiowy robot Kawasaki, znacząco zminimalizowały potrzebę interwencji ludzkiej na stanowiskach cięcia, okleinowania i sortowania


Linia Zrobotyzowana Linia Montażu Skrzyń Łóżek:

  • Kluczowym elementem linii montażowej były dwa roboty przemysłowe umiejscowione na torach jezdnych, które podzieliły zadania między sobą, co przyczyniło się do optymalizacji czasu cyklu. Rozwiązanie to, wspierane przez zaledwie dwóch operatorów, umożliwiło automatyczny rozładunek, paletyzację i zarządzanie wydajnością montażu.

 

Linia Do Cięcia Pianek i Dodatkowe Rozwiązania:

  • Linia do cięcia pianek wzbudzała zainteresowanie producentów materacy. Dla fabryk mebli drewnianych, zrobotyzowane linie szlifierskie i zbijania palet, a także nowoczesne urządzenia takie jak wiertarki CNC Drilltec i okleiniarki jednostronne Edgetec7, przedstawiały nowy poziom automatyzacji.

 

Zarządzanie Energią i Optymalizacja Produkcji:

  • System odprowadzania odpadów od firmy MG-Machines, zintegrowany z nowatorskim systemem zarządzania obciążeniem produkcji, umożliwił oszczędność energii od 10 do 30%. Dodatkowy automatyczny system optymalizacji wilgotności powietrza także zwiększał efektywność energetyczną.

 

16. edycja "Fabryki Mebli na Żywo DREMA Dzieciom" była wyjątkowa pod wieloma względami. Najnowocześniejsza technologia, zintegrowane ze sobą roboty i maszyny oraz sztab ludzi o dobrych sercach, jak również niesamowita współpraca z INFOTEC Engineering i ponad 40 innymi partnerami dały efekty, które przeszły najśmielsze oczekiwania organizatorów!