Organizator:

Nowoczesne technologie w przemyśle drzewnym i meblarskim

Podziel się

W pełni integralne rozwiązanie, a do tego aż w 100% online, obejmujące cały proces: od konfiguracji mebli do ich produkcji czy frez spiralny do obróbki drewna – producenci czy dystrybutorzy takich urządzeń, którzy wystawiają je podczas tegorocznej edycji Targów Drema, są także laureatami głównych wyróżnień tej imprezy czyli Złotych Medali Grupy MTP. Drema to największe i najbardziej znane w tej części Europy wydarzenie prezentujące najnowsze technologie dla obróbki drewna, przemysłu meblarskiego i tartacznego oraz produkcji energii z drewna – ze spotkaniami, prezentacjami i konferencjami poświęconymi produkcji drzewnej.

POZNAJ WSZYSTKICH LAUREATÓW

ABRYS SysTEM B2B  on line to prezentowane przez łódzką firmę ABRYS najbardziej nowoczesne, a do tego integralne urządzenie dla hurtowni na rynku, które jedną ze swoich ogólnopolskich premier ma właśnie podczas tegorocznej edycji Targów Drema na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

- To świetna okazja do zaprezentowania naszych rozwiązań i nowości oraz do kontaktu ze stałymi klientami i użytkownikami ABRYS SysTEMu, a do tego doskonała możliwość przedstawienia oferty nowym, potencjalnym Klientom z Polski i z zagranicy – uważa Sara Rezner z firmy Abrys.

Automatyzacja w tej gałęzi przemysłu

Jak podkreśla, automatyzowanie procesów produkcyjnych w fabrykach mebli to zadanie interdyscyplinarne, w którym jej firma blisko współpracuje z producentami maszyn sterowanymi komputerowo. - Coroczne spotkania z nimi na Targach Drema są okazją do kontaktów branżowych i wymiany doświadczeń oraz podejmowania nowych wyzwań – przyznaje.

ABRYS SysTEM B2B on line obejmuje, i to w 100% przez internet, cały proces od konfiguracji mebli do ich produkcji. Oznacza to, że wszystkie funkcje systemu działają w ramach jednego spójnego programu, w oparciu o jedną spójną bazę danych, co pozwala to na maksymalne uproszczenie i przyspieszenie realizacji zamówień, zmniejszenie kosztów błędów oraz zminimalizowanie ilości odpadów powstających w rozkroju płyty.

Nowoczesne, rodzime technologie w przemyśle drzewnym i meblarskim

Innymi z prezentowanych na Dremie i wyróżnionych tu rozwiązań są m.in. Frez spiralny VHM V406.XB (według wystawiającej go firmy N-Pol zmienia i łamie całe dotychczasowe schematy produkcyjne) czy 4-OSIOWE CENTRUM OBRÓBCZE CNC TORMAT.JOKER ATC, wystawiane na tegorocznej Dremie przez firmę Dincmak. Specjalny Sąd Konkursowy wyróżnił też 11 innych przedsiębiorstw, które zgłosiły swoje rozwiązania do rywalizacji podczas tegorocznej Dremy.

- Tegoroczna edycja konkursu o Złoty Medal Grupy MTP obfitowała 13 zgłoszeniami wyróżniającymi się widocznym poziomem innowacji, nowości technicznej i technologicznej oraz przyjaznym środowisku oddziaływaniem ekonomicznym – ocenia prof. dr hab. inż. Jerzy Smardzewski z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który przewodniczy Sądowi Konkursowemu na tegorocznej edycji Targów Drema. Jak zauważa, uwagę w tym roku przykuwają innowacje software przeznaczone dla branży meblarskiej, zwłaszcza hurtowni materiałów meblarskich i związanych z nimi mikro – małych lub średnich wytwórców mebli będących jednocześnie projektantami tych mebli.

Jedna z wiodących gałęzi przemysłu

Jak twierdzi, poziom zaprezentowanych rozwiązań jest oczywiście różny i obiecująco wzrastający. - Z każdym rokiem obserwujemy, że dokonania polskich inżynierów są śmiałe, celne utylitarnie i zauważane zarówno przez producentów mebli, i bardzo chętnie implementowane w praktyce – zwraca uwagę przewodniczący Sądu Konkursowego.

Przemysł drzewny i meblarski to jedna z wiodących gałęzi polskiej gospodarki. W opinii reprezentantów tego sektora, oparł się on nad wyraz skutecznie pandemii, a 2021 rok okazał się dla niego wręcz rekordowy. Mimo że i pierwsze półrocze tego roku obeszło się z tą branżą łaskawie, to przedsiębiorcy meblarsko drzewni, w tym tworzący sprzęt czy narzędzia do produkcji, stają dziś przed tymi samymi wyzwaniami, co inne gałęzie przemysłu: rosnące ceny surowców, problemy z jego dostępnością oraz dostarczeniem, bardzo wysoka inflacja i niepewność spowodowana wojną w Ukrainie.

- Wszyscy nasi Klienci, którzy są aktywni na rynkach zagranicznych, nie odczuwają spadku sprzedaży – odnotowuje Sara Rezner z firmy Abrys. Jak wskazuje, paradoksalnie jest wręcz odwrotnie. - Twierdzą, że osłabienie koniunktury w krajach zachodnich czyni ich ofertę bardziej atrakcyjną dla odbiorców zagranicznych, niż oferta producentów zachodnich, ponieważ aspekt cenowy zaczyna grać większą rolę – podkreśla.

Solidne podstawy branży?

Wydaje się, że branża ma jednak solidne podstawy, ponieważ np. zarówno import, jak i eksport maszyn stolarskich z Polski dynamicznie rósł w ostatnich latach. Sam rynek meblarski w Polsce, a to przecież tylko część branży korzystającej z maszyn i narzędzi do produkcji drewna, to około 30 tysięcy firm, z czego kilkadziesiąt z nich to duże przedsiębiorstwa.

- Polska to trzeci producent mebli na świecie. To oznacza, że nie tylko jesteśmy widoczni pod względem masy wytwarzanych mebli (pod tym względem od dawna bowiem utrzymujemy drugą pozycję), ale także polskie meble są dostrzegane pod względem ich marki i wzornictwa. W tym kontekście potencjał branży meblarskiej jest ogromny i przewyższa dotychczasowe statystyki odnoszące się do ilości wytwarzanych mebli – dzieli się swoją opinią na temat potencjału przemysłu drzewnego i meblarskiego profesor Jerzy Smardzewski. Według niego zainstalowane maszyny – coraz częściej rodzimej produkcji, linie technologiczne, systemy sterowania produkcją i zarządzania procesami w przedsiębiorstwach pozwalają przynajmniej na podwojenie liczby wytwarzanych mebli i zwiększenie ich sprzedaży.

Przedsiębiorstwa branży drzewnej zatrudniają obecnie ponad 200 tysięcy osób. 3 lata temu Polska zajmowała nawet 2. miejsce na świecie i 1. w Europie w rankingu eksporterów mebli. Potencjał polskiego rynku meblarskiego szacuje się na ok. 52 mld zł, co daje 2,3% PKB. To największy udział w PKB, jeśli porównywać go do producentów mebli w innych krajach Unii Europejskiej.

- Polska jest jednym z dominatów na rynku producentów mebli i polscy producenci z powodzeniem konkurują z prestiżowymi wytwórcami mebli na świecie. Bardziej złożony jest rynek wytwórców maszyn i urządzeń – przyznaje profesor Jerzy Smardzewski. Wyjaśnia bowiem, że dziesięciolecia zastoju w rozwoju technologicznym spowodowały, że osiągnięcie poziomu światowego będzie wymagało jeszcze wielu lat intensywnej pracy badawczo-rozwojowej, ale dziś zauważalne są w tym sektorze oryginalne polskie innowacje – np. w zakresie oprogramowania sterującego niektórymi obrabiarkami numerycznymi, wspierającego projektowanie mebli czy autorskich koncepcji oprogramowania.

POZNAJ WSZYSTKICH LAUREATÓW

Drema 2022 – największe święto branży w tej części Europy

Zwraca też uwagę, że Targi Maszyn i Urządzeń dla przemysłu drzewnego i meblarskiego to niezwykle potrzebne i prestiżowe wydarzenie o charakterze gospodarczym, edukacyjnym, promocyjnym i bez wątpienia towarzyskim, wokół którego koncentruje się uwaga wytwórców mebli i wyrobów z drewna. - Tak jak targi Meble są świętem dla rodziny meblarzy, tak targi Drema są świętem dla producentów maszyn, urządzeń i narzędzi do obróbki drewna i tworzyw drzewnych. Co roku można obserwować postęp w ofercie technologicznej, co roku też potencjalni nabywcy mogą spotkać się w jednym miejscu z dostawcami maszyn i podejmować najlepsze decyzje inwestycyjne – uważa przewodniczący Sądu Konkursowego na tych Targach. Drema to 5 na świecie impreza targowa poświęcona sprzętowi dla przemysłu drzewnego i meblarskiego, a więc najistotniejsza pod tym względem w naszej części Europy. Tegoroczna edycja Targów Drema rozpocznie się 13 września i potrwa 4 dni. Do udziału w tym wydarzeniu zgłosiło się już ponad 300 wystawców z Polski i za granicy, którzy reprezentują firmy z 15 krajów.