Organizator:

KOOPDREW debatował nad przyszłością branży leśno-drzewnej

Podziel się

W przede dniu Targów DREMA 2024, 9. września, odbyła się w Poznaniu już jedenasta edycja kongresu „KOOPDREW”. To największe tego typu wydarzenie w branży leśno-drzewnej. Uczestnicy omówili wyzwania przedsiębiorstw przerabiających drewno i kwestie dostosowania całego sektora do zmiany w lasach. W spotkaniu uczestniczyło ponad 150 osób z całego kraju.

W pierwszej części kongresu Bank PEKAO SA przedstawił analizę ekonomiczną sektora drzewnego. Bardzo dużym zainteresowaniem uczestników cieszył się także wykład wybitnego ekonomisty i kilkukrotnego ministra finansów, prof. Grzegorza Kołodki, który podzielił się wiedzą dotyczącą sytuacji gospodarczej w Polsce i przedstawił prognozy dotyczące gospodarki w przyszłości. Kolejnym etapem tej części kongresu była prezentacja przedstawicieli Lasów Państwowych na temat „Kierunki i założenia w sprzedaży drewna”.

Druga część rozpoczęła się od wykładu prof. Krzysztofa Adamowicza z poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego, którego temat brzmi „Jak przygotować przemysł drzewny i społeczeństwo na zmiany w lasach?” Prof. Adamowicz do tej pory opublikował 111 oryginalnych prac twórczych. Jego publikacje ukazały się m in. w takich czasopismach naukowych jak: Forest Ecology and Management, Archives of Environmental Protection, Animal Genetics, Sylwan, Folia Forestalia Polonica.  Wykład ten był preludium do debaty, w której udział wzięli naukowcy, leśnicy i przedsiębiorcy.

Trzecia i ostatnia część kongresu poświęcona została rozmowom o przyszłości branży tartacznej w Polsce. Swoimi przemyśleniami i badaniami o polskim tartacznictwie podzielił się wieloletni znawca branży z wielką wiedzą na temat polskich tartaków, dr. hab. Marek Wieruszewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jego wykład był wstępem do debaty z udziałem przedstawicieli firm zrzeszonych w Polskiej Izbie Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. Jej uczestnicy porozmawiali o automatyzacji, robotyzacji, nowoczesnym zarządzaniu zasobami ludzkimi, oraz o tym jak będzie wyglądać polski tartak w przyszłości.