Intensywny III dzień targów DREMA 2023!
DREMA 2023 odpowiada na oczekiwania przedstawicieli branży. Przestrzeń ekspozycyjna trzeciego dnia targów tętniła życiem, a program wydarzeń zapewnił uczestnikom ogromną dawkę praktycznej wiedzy i możliwości networkingu.
Cieszy fakt, że Poznań jest tak licznie odwiedzany, i przyciąga kontrahentów z Polski, jak i z zagranicy. W ramach targów DREMA 2023 swoją najnowszą ofertę prezentuje blisko 400 firm z 20 krajów.
Kobiecy czwartek
14 września 2023 r. w ramach targów DREMA odbyło się spotkanie pt. „Jak odnosić sukcesy w świecie nowych wyzwań”? Organizatorami są Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli oraz Grupa MTP. W wydarzeniu wzięło udział 60 kobiet biznesu, działających w branży meblarskiej oraz wyposażenia wnętrz i przemyśle drzewnym.
- Z moich obserwacji wynika jednak, że udział kobiet w sukcesach osiąganych przez polskie meblarstwo powoli, ale systematycznie, rośnie. Utalentowane, ambitne, zdeterminowane i zaradne kobiety są coraz bardziej widoczne w wielu obszarach meblarstwa i jego otoczeniu. Dzieje się tak w wielu krajach i wielu dziedzinach. Ostatnio mówi się nawet o zjawisku womenomics (women+economics) oznaczającym „wchodzenie kobiet do gry”. Niestety jednak choć rola kobiet w życiu gospodarczym, również w meblarstwie, jest niewątpliwie znacząca, to niewiele zmieniło się pod względem obejmowania przez nie najwyższych stanowisk. Owszem, wiele jest kobiet - a niekiedy nawet dominują - w działach kadr, księgowości, w polityce jakości, marketingu, a nawet projektowaniu. Nie jest to jednak top management. Myślę, że częściowo jest to efekt stereotypów dotyczących cech przypisywanych kobietom, takich jak wielozadaniowość, empatia, komunikatywność czy umiejętność pracy zespołowej, ale niestety również – braku wiary kobiet we własne siły i odwagi w podejmowaniu ryzyka - tak podczas czwartkowego wykładu wprowadzającego "Sukces polskiego meblarstwa również efektem sukcesów kobiet" mówiła profesor Ewa Ratajczak.
Lejtmotywem pierwszego wystąpienia było hasło: sukces branży sumą sukcesów indywidualnych. Należy podkreślić, że światowy sukces polskiego meblarstwa to rezultat wysiłku i osiągnięć wszystkich zaangażowanych w rozwój tej branży, w tym oczywiście aktywności kobiet. Na tle światowego i europejskiego rankingu polskiego meblarstwa wśród producentów i eksporterów, prof. Ewa Ratajczak wskazałą specyfikę i wyjątkowy charakter meblarstwa jako dziedziny wytwórczości oraz ważniejsze megawyzwania stojące przed meblarstwem we współczesnym świecie. W procesie ich pokonywania zwróciła uwagę na rolę kobiet - nie tylko po stronie produkcji mebli (producentki, projektantki), ale ich ogromny wpływ na kreowanie dobrych praktyk konsumpcyjnych. To niezwykle istotne wobec zagrożeń wynikających z degradacji środowiska naturalnego i wyczerpywania się zasobów naturalnych. Dla pokonania czekających nas wyzwań potrzebne są sukcesy, dlatego zdefiniuję co może być sukcesem i co sprzyja jego osiągnięciu.
Ogromnym źródłem inspiracji stał się panel dyskusyjny. W tym roku rozmowy toczyły się pod hasłem „Kobiety w świecie nowych wyzwań”. Zaproszone liderki biznesu drzewno-meblarskiego: Agnieszka Chmielewska (Complet Furniture), Eliza Pawlik-Rykaczewska (IKEA), Karolina Tymorek (FSC Poland) dzieliły się swoimi przemyśleniami i doświadczeniem oraz szukały odpowiedzi na pytania: jakie wyzwania stoją przed współczesnymi kobietami, jak w świecie coraz to nowych wyzwań osiągnąć work-life balance, jak motywować się do działania, jak nie tracić do siebie zaufania w przypadku osiągnięcia chwilowej porażki oraz jak sobie radzić z tym stanem.
Temat digitalizacji w obszarze designu przybliżyła uczestniczkom Małgorzata Rusin z firmy VOX. Wykład "Czy wirtualna szafa rozwiąże problem „Nie mam co na siebie włożyć”? O tym, jak digitalizacja zmienia branżę wnętrzarską i modową" pokazał zgromadzonym nowe możliwości kreacji i docierania z ofertą do szerokiego grona potencjalnych odbiorców poprzez nowoczesną komunikację i wykorzystanie kanałów digitalowych, a w tym: omnichannel, sztucznej inteligencji i rozszerzonej rzeczywistości (VR), jak również modeli 3D i aplikacji do projektowania
Całodzienne strefy pokazowe
Czwartek był niezwykle aktywnym dniem na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Kontynuowane były wydarzenia rozpoczęte wcześniej - stałe punkty programu: Fabryka Mebli na Żywo DROMA - czyli pokazy live najnowszych technologii produkcji mebli/ wyrobów z drewna z zastosowaniem polskich maszyn, projektu Drema Dzieciom i produkcja mebli dziecięcych na cele charytatywne, Strefa Parkietu wraz z pokazami i warsztatami parkieciarskimi – zarządzana przez Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy, DREMA Design - kreatywna przestrzeń do projektowania wyrobów z drewna oraz do spotkań konsultacyjnych; Poligon Umiejętności i demonstracje lakiernicze przygotowane przez czasopismo Lakiernictwo Przemysłowe, przestrzeń DREMA Tools i DREMA Hobby organizowana we współpracy z firmą ITA Tools, w ramach której zaprezentowane zostaną na żywo innowacyjne technologie ostrzenia i regeneracji narzędzi, Strefa Czystego Powietrza z ekspozycją nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań oraz systemów dla ogrzewania od Magazynu Biomasa, wystawa eksponatów konkursowych Wyczarowane z Drewna oraz XXII Mistrzostwa Polski We Wbijaniu Gwoździ zorganizowane z ramienia Wydawnictwa Inwestor, Live Woodworking od portalu Narzędzioholicy.pl – wydarzenie, którego celem jest prezentacja nowych rozwiązań, technologii, pokazów narzędzi i kunsztu pracy zaproszonych partnerów, gości i liderów branży narzędziowej. Nowością tegorocznej edycji jest Strefa Trendów dla Meblarstwa – miejsce spotkań i ekspozycja firm z branży meblarskiej, pokazy designu i najnowszego wzornictwa dotyczącego projektowania mebli (płyty, tkaniny, okucia) oraz Strefa Pokazowa Youtuberów wraz z pokazami rzemiosła drewnianego na rozwiązaniach sprzętowych dostarczonych przez firmę Felder, w wykonaniu znanych twórców internetowych: ARGO Woodcraft oraz Wood Flow.
Każdego, kto jest ciekawy, co przyniesie ostatni dzień targowy – zapraszamy w piątek, 15 września, od 10.00 do 16.00, do odwiedzenia Międzynarodowych Targów Poznańskich. DREMA – tu warto być!
Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA potrwają do 15 września 2023 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Fotogaleria: https://drema.pl/pl/multimedia/
Program wydarzeń: https://drema.pl/pl/program-wydarzen/
Już dzisiaj również warto zakupić bilet: https://tobilet.pl/targi-drema-2023.html