Organizator:

DREMA Dzieciom 2023 - podsumowanie akcji!

Podziel się

Podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA 2023 studentki i studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wyprodukowali w ramach akcji DREMA Dzieciom ponad 100 kompletów mebli, które trafiły do Ośrodka Wychowawczego w Łobżenicy oraz do Ukraińskiego Domu Dziecka przy Podolskim Centrum Edukacji Zawodowej i Technicznej w Kamieńcu Podolskim.

 

Za nami już 16. edycja Fabryka Mebli na Żywo organizowana przez Stowarzyszenie Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi do Obróbki Drewna DROMA, Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Grupę MTP. W edycji 2023 akcję organizacyjnie wspierało Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce. Pokazowa produkcja mebli ponownie realizowana były pod hasłem DREMA DZIECIOM dla Ukrainy

Patronat technologiczny objął sprawdzony w ubiegłym roku duet tj. Katedra Meblarstwa Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP oraz integrator technologii firma INFOTEC Engineering. Z udziałem ponad 40 partnerów z branży w pawilonie 6A na powierzchni 2000 m2 powstała nowoczesna fabryka mebli tapicerowanych oraz mebli skrzyniowych, wyposażona w zrobotyzowane maszyny oraz autonomiczny transport w ujęciu kontrolowanej logistyki. Wszystko pod nadzorem dedykowanych systemów zarządzania produkcją wraz z technologią RFID. Po raz pierwszy inicjatywa Drema Dzieciom stanowiła rozproszoną produkcje mebli na terenie targów. W pawilonie 5 firma Homag, jako partner wydarzenia, produkowała regały prezentując proces technologiczny od arkusza płyty meblowej do paczki z meblem. Dodatkowo na przestrzeni wystawowej Stowarzyszenia DROMA zrzeszone firmy prezentowały obróbkę elementów meblowych ze sklejki.

Partnerzy akcji Drema Dzieciom 2023: ABRASIVES GROUP, AGMAMITO, ALLCOMP, AROTECH, BIZEA, BLANCHON POLSKA, CIRANOVA TECH, FABRYKA MEBLI BENIX KACZOROWSCY, FDM FABRYKA DOBRYCH MATERACY, FIDE, FILTROWENT INTERNATIONAL, FOREST GORLICE, GRUPA PAGED, HÄFELE POLSKA, HOMAG GROUP, HOMANIT KROSNO ODRZAŃSKIE, IDŹCZAK MEBLE, INFOTEC CNC, ITA TOOLS, ITTEAM ENGINEERING, JOWAT POLSKA, KAWASAKI POLSKA, LAB150, LAM STOLARNIA, LIVELLO SOFA, MG MACHINES, NAWARA SERWIS, NOWIGO, N-POL, OPAKOMAT, PFLEIDERER POLSKA, RAMARO, REHAU, REMA, RFID POLSKA GRUPA PWSK, SWISS KRONO, TOP SOLUTIONS, VIRUTEX, ZAKŁAD PRODUKCYJNO-USŁUGOWO-HANDLOWY "OSKA", Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce oraz: Fundacja Pomocy Dzieciom Tak po Prostu, Zespół Szkół Budowlano Drzewnych im. Bolesława Chrobrego w Poznaniu, Zespół Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu, Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie, Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Kępnie, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Łobżenicy. 

Podczas czterech dni targów w pokazowej produkcji mebli, w ramach poszerzania wiedzy praktycznej, rotacyjnie brali udział: 

 • 20 studentek i studentów kierunku technologia drewna oraz projektowanie mebli UPP, 
 • 60 uczniów z Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych im. Bolesława Chrobrego w Poznaniu, 
 • 13 uczniów z Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Swarzędzu, 
 • 15 uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im Stanisława Staszica w Wieruszowie,  
 • 14 uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Kępnie, 
 • 12 wychowanków młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Łobżenicy. 
   

Partnerzy, studenci i uczniowie wspólnie pracując w pokazowej fabryce mebli wyprodukowali ponad 100 kompletów mebli zużywając: około 300 arkuszy płyty meblowej, około 6 m3 sklejki, ponad 250 kilogramów okuć meblowych, ponad 100 kilogramów kleju, około 4000 mb obrzeża meblowego i ponad 3000 m2 tektury oraz ogrom zszywek tapicerskich, pracując z zaangażowaniem i wkładając w to mnóstwo serca. 

 

Finał akcji DREMA DZIECIOM 2023: 

 • 150 materacy od firmy FDM Fabryka Dobrych Materacy, 
 • 120 szt. spakowanych niskich regałów 720x900x360, 
 • 50 szt. spakowanych łóżek 900x2000 (nietapicerowana), 
 • 50 szt. łóżek 900x2000 (wykonane elementy przygotowanych do pakowania), 
 • 20 kompletów spakowanych mebli do pokoju dziecięcego (szafa, biurko, łóżko tapicerowane 800x1600), 
 • 20 kompletów spakowanych mebli do pokoju młodzieżowego (szafa, biurko, półki, łóżko tapicerowane 900x2000), 
 • 20 kompletów sensorycznych frontów meblowych dla najmłodszych w ramach grantu „KidsLikeUs”. 
 • 60 kompletów formatek ze sklejki przygotowanych do odnowienia łóżek w ośrodku młodzieżowym w Łobżenicy, 
 • 25 szaf garderobiano-bliźniaczych przekazanych od firmy Idźczak Meble dla ośrodka w Łobżenicy. 

 

Część wyprodukowanych mebli ostatniego dnia targów DREMA 2023 (piątek, 15.09.2023) została już przekazana do Ośrodka Wychowawczego w Łobżenicy, którego wychowankowie odwiedzili Fabrykę Mebli na Żywo w celu jednodniowego, czynnego uczestnictwa w produkcji mebli. Pozostałe meble zostaną przekazane do ukraińskiego domu dziecka w Kamieńcu Podolskim. 

Z uwagi na transport wyprodukowanych mebli, większość podzespołów i elementów została odpowiednio zapakowana w kartony przygotowane na terenie pokazowej fabryki.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY WSPARLI AKCJĘ DREMA DZIECIOM 2023 - RAZEM MOŻEMY CZYNIĆ WIĘCEJ DOBRA!

Zachęcamy do obejrzenia finałowego filmu, streszczającego wydarzenie DREMA DZIECIOM 2023, które miało miejsce w Poznaniu, w trakcie targów DREMA w dniach od 12 do 15 września 2023 roku.