Wykwalifikowane Kadry dla Meblarstwa
Podczas Targów DREMA nową formułę kształcenia kadr dla przemysłu meblarskiego promować będzie nowo powstałe Branżowe Centrum Umiejętności (BCU) w Reszlu. Instytucje tego typu realizujące koncepcję centrów doskonałości zawodowej tworzone będą przy wsparciu funduszy unijnych dostępnych w ramach Krajowego Programu Odbudowy. Docelowo mają stanowić panaceum na niedobór wysoko wykwalifikowanej kadry coraz bardziej odczuwany przez przemysł meblarski.

Branżowe Centrum Umiejętności (BCU) w dziedzinie przemysłu meblarskiego w Reszlu to jedyna w Województwie Warmińsko-Mazurskim innowacyjna jednostka szkoleniowa, która powstała w Zespole Szkół im. Macieja Rataja w Reszlu. Centrum stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych specjalistów.
Głównym celem BCU jest kształcenie i doskonalenie umiejętności przyszłych fachowców w branży meblarskiej. Centrum oferuje nowoczesne programy edukacyjne, kursy i szkolenia, które łączą teorię z praktyką, zapewniając kompleksowe przygotowanie do pracy w przemyśle meblarskim.
W ramach Centrum organizowane są kursy i szkolenia zawodowe z zakresu projektowania, produkcji i montażu mebli, warsztaty praktyczne prowadzone przez doświadczonych specjalistów i przedstawicieli branży oraz szkolenia z zakresu nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań w meblarstwie,
Branżowe Centrum Umiejętności w Zespole Szkół im. M. Rataja w Reszlu dysponuje nowoczesnym zapleczem dydaktycznym, w tym profesjonalnie wyposażonymi pracowniami stolarskimi oraz nowoczesnym sprzętem do obróbki drewna i innych materiałów wykorzystywanych w meblarstwie.
Partnerami projektu stworzenia BCU w Reszlu są: Stowarzyszenie Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi do Obróbki Drewna DROMA, Uniwersytet Warmińsko Mazurski w Olsztynie, EKSPERTsoft Marcin Piątek, TECHNIK S.C. Krzysztof Olender, Marcin Słupski.
Nowa forma kształcenia ustawicznego
Jak informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej, oferta edukacyjno-szkoleniowa BCU skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, w szczególności do uczniów szkół prowadzących kształcenie zawodowe, studentów, doktorantów, nauczycieli, nauczycieli akademickich, pracowników branż i innych osób dorosłych, w tym osób planujących przekwalifikowanie.
Kluczowym elementem oferty kształcenia i doskonalenia zawodowego BCU jest nowa, specjalnie zaprojektowana dla BCU, forma pozaszkolna kształcenia ustawicznego, w postaci branżowego szkolenia zawodowego, rozumianego jako specjalistyczne szkolenie w zakresie jednej dziedziny zawodowej, przydatne do wykonywania zawodu oraz kształtujące umiejętności cyfrowe i umiejętności związane z transformacją ekologiczną. Z oferty szkoleń w tym zakresie mogą korzystać zarówno uczniowie i studenci, jak i pracownicy branży.
Ponadto BCU prowadzi turnusy dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników. Zaangażowanie organizacji branżowych w organizację takich turnusów pozwala poszerzyć katalog miejsc, w których takie turnusy są prowadzone, szczególnie w przepadkach tzw. zawodów unikatowych oraz włącza pracodawców w ich prowadzenie.
BCU prowadzi również inne kursy umożliwiające uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych, w tym kursy przygotowujące do nabywania adekwatnych do potrzeb danej branży kwalifikacji sektorowych, firmowane przez organizację branżową właściwą dla danej dziedziny zawodowej.
W BCU jako jedynej placówce systemu oświaty są prowadzone szkolenia branżowe dla nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu.
Oferta edukacyjno-szkoleniowa BCU uzupełnia zatem ofertę kształcenia i szkolenia zawodowego w systemie oświaty oraz systemie szkolnictwa wyższego i nauki, a także wspiera proces uczenia się przez całe życie zgodnie z ideą Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030.
Integracja edukacji z biznesem
Ponadto zadaniem BCU jest prowadzenie działań integrujących edukację z biznesem, a także działań innowacyjnych, rozwojowych, doradczych i promocyjnych. W odróżnieniu od innych już istniejących placówek kształcenia ustawicznego i centrów kształcenia zawodowego, umożliwiających uzyskiwanie i uzupełnianie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych, działalność BCU jest ukierunkowana na wspieranie współpracy szkół, placówek i uczelni z pracodawcami, zwiększanie transferu wiedzy i nowych technologii do szkół, placówek i uczelni, w tym upowszechnianie transformacji ekologicznej i cyfrowej oraz wspieranie szkół, placówek i uczelni w realizacji doradztwa zawodowego, w zakresie danej dziedziny zawodowej.
Stoisko Branżowego Centrum Umiejętności w Reszlu znajdziecie podczas Targów DREMA 2025 w pawilonie 5.