Targi DREMA odpowiedzią na wyzwania branży drzewnej i meblarskiej
Zapraszamy do przeczytania wywiadu z dyrektorem Andrzejem Półrolniczakiem, który ukazał się w najnowszym numerze Gazety Przemysłu Drzewnego
Z jakimi wyzwaniami mierzy się dzisiaj branża?
Badania przeprowadzone wśród niemieckich producentów maszyn i narzędzi do obróbki drewna wskazują w sposób jednoznaczny na pojawiające się zagrożenia w postpandemicznej rzeczywistości oraz w czasie kiedy rozgrywa się największy w minionych latach konflikt zbrojny w Europie. Związane z tym restrykcje i ograniczenia rynków powodują, że niedostateczny popyt w branży. W przemyśle drzewnym i meblarskim nakładają się również takie trudności, jak braki w wykwalifikowanej kadrze pracowniczej, zdolnej obsługiwać najnowsze maszyny i urządzenia, następujące zmiany demograficzne oraz polityka poszczególnych krajów.
A jak to wygląda na polskim rynku?
Również badania w Polsce potwierdzają, że zarówno dla branży drzewnej, jak i meblarskiej, na słabnący popyt nakłada się kwestia rosnących kosztów zatrudnienia, wynikające z podnoszenia w ostatnim okresie poziomy płacy minimalnej. Dla branży koszty związane z zatrudnieniem są drugim - po kosztach surowców – największym wydatkiem dla firm produkcyjnych. Są także czynnikiem, który bezpośrednio wpływa na zmniejszenie zysków i rentowności branży, co przekłada się na ograniczenie możliwości inwestycyjnych poszczególnych przedstawicieli.
Jak wygląda to od strony rentowności przedsiębiorstw?
Niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej oraz niedostateczny popyt zagraniczny powodują, że wiele firm z branży drzewnej i meblarskiej stoi przed odpowiedzią na pytanie, co zrobić, aby poprawić swoją rentowność. Jeżeli zderzymy ze sobą te analizy, które zostały przeprowadzone w Niemczech z analizami przeprowadzanymi na rynku polskim, wydaje się, że odpowiedzią na te problemy, jest robotyzacja i automatyzacja urządzeń w fabrykach i magazynach. Dlatego wskazanie tych dwóch kierunków rozwoju branży są dla nas, jako organizatora przodujących targów europejskich, wyzwaniem i próbą pokazania w układzie praktycznym, rozwiązań dedykowanych zarówno dla dużych, jak i małych zakładów.
W jaki sposób DREMA odpowie na te potrzeby?
W tym roku po raz kolejny obserwujemy to, co rozpoczęliśmy w roku ubiegłym – pokazowa fabryka mebli w ramach projektu Drema Dzieciom, to nie tylko piękny charytatywny projekt, to także prezentacja możliwości, jakie daje nam najnowocześniejsza technologia. W trakcie targów, wspólnie z partnerem technologicznym – firmą Lazzoni Group pokażemy jak na 2000 m2 można skompletować ciąg technologiczny, który pozwala produkować meble w układzie krótkoseryjnym, ale również w układzie elastycznym – krótkich i dłuższych serii.
Nie ma możliwości pokazania przez kogokolwiek w innym miejscu rozwiązań tego typy. Ta prezentacja jest unikatowa, nie tylko z tego względu, że odbywa się w halach wystawowych, ale również pokazuje rozwiązania, które niewiele firm w Polsce jeszcze stosuje. Tworzymy pewnego typu poligon edukacyjny. Chcemy w tym roku również do prezentacji tych rozwiązań zaprosić młodych technologów z branży drzewnej i meblarskiej, by mogli zaznajomić się z nimi w praktyce.
Robotyzacja i automatyzacja nie dotyczy tylko dużych firm meblarskich, ale coraz szerzej wchodzi również do małych i średnich zakładów, a także stolarni. Już ubiegłoroczna DREMA pokazała jak wiele operacji pomocniczych, które do tej pory było wykonywane przez pracowników w firmach, takich jak załadunek, czy transport produktów i surowców na terenie zakładu, może odbywa się z wykorzystaniem robotów. W tym roku chcemy pokazać, jak kompaktowo i w sposób zrobotyzowany można rozwiązywać problemy branży w małych zakładach stolarskich. Specjalna przestrzeń prezentacyjna tj. cyfrowa stolarnia firmy Infotech będzie miała na celu prezentacje kompaktowych, obniżających koszty rozwiązań dla małych zakładów produkcyjnych. Zakładamy, że w ramach prezentacji tych rozwiązań będziemy mogli również pokazać, jak w warunkach targowych na tych urządzeniach można produkować meble. Wszystkie produkty zostaną przekazane do beneficjentów akcji Drema Dzieciom.
Tekst ukazał się na łamach Gazety Przemysłu Drzewnego 8/2024
e-wydanie dostępne na stronie: https://gpd24.pl/e-zine/GPD-08-2024/