DREMA 2024 silnym impulsem do rozwoju przemysłu drzewno-meblarskiego
Już po raz 40. specjaliści związani z branżą drzewno-meblarską spotkali się w Poznaniu, by zapoznać się z innowacyjnymi rozwiązaniami prezentowanymi podczas Międzynarodowych Targów Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA. Najważniejsze targi drzewno-meblarskie w Europie Środkowo-Wschodniej, które odbyły się od 10 do 13 września 2024 roku, ponownie udowodniły swoją wyjątkową pozycję i rolę w wyznaczaniu kierunków rozwoju branży, oferując gotowe odpowiedzi na trapiące przemysł bolączki.
Około 400 firm i marek z 17 krajów przedstawiło swoją ofertę podczas jubileuszowej, 40. edycji Targów DREMA. Na stoiskach zaprezentowano mnóstwo zaawansowanych nowości technologicznych i rynkowych premier, których wdrożenie poprawi wydajność i jakość produkcji. Ekspozycja o powierzchni 20.500 mkw (wzrost o 23 proc.) przyciągnęła szerokie grono ponad 11.000 profesjonalistów z sektora obróbki drewna i produkcji mebli. Wśród zwiedzających znaleźli się przedstawiciele 32 krajów, w tym liczna reprezentacja specjalistów z państw Europy Środkowo-Wschodniej.
- Tegoroczna jubileuszowa edycja Targów DREMA potwierdziła, że organizacja tak dużej imprezy targowej nie byłaby możliwa bez współpracy z wystawcami, partnerami targów, stowarzyszeniami, izbami i mediami. DREMA już dawno wyszła poza formułę klasycznych targów. Dzisiaj DREMA to także kongresy, konferencje, powierzchnie pokazowe, akcje charytatywne, konkursy. Ale przede wszystkim to miejsce spotkań branży drzewno - meblarskiej i czas dyskusji o przyszłości. Wszyscy razem kreujemy przyszłość branży – mówi dyrektor Targów DREMA Andrzej Półrolniczak.
Lekki powiew optymizmu
Braki surowca i skokowy wzrost jego ceny, zakłócenia w łańcuchach dostaw, nieporozumienia w kwestii certyfikacji drewna, rosnący niedobór odpowiednio wykwalifikowanej kadry – to tylko część problemów, z jakimi w ostatnim czasie muszą borykać się firmy zajmujące się obróbką drewna i produkcją mebli. Do tego dochodzi załamanie popytu na meble na kluczowych rynkach eksportowych. Szeroko o trudnościach i wyzwaniach stojących przed branżą drzewną dyskutowano podczas XI Kongresu Przemysłu Drzewnego KOOPDREW, który odbył się w przededniu Targów DREMA z udziałem około 150 uczestników, w tym wybitnego ekonomisty i kilkukrotnego ministra finansów, prof. Grzegorz Kołodko.
Jak wynika z prezentacji Tomasza Wiktorskiego, analityka z B+R Studio, przedstawionej drugiego dnia Targów DREMA podczas 9. edycji Ogólnopolskiego Kongresu Meblarskiego, w poprzednim roku wartość eksportu mebli wyrażona w euro co prawda nieco wzrosła, jednak wolumen eksportu od 2021 roku sukcesywnie spada. Jak podkreślił, ograniczenia podaży drewna, konkurowanie o surowiec z energetyką czy niekorzystny kurs złotego w odczuwalny sposób pogorszyły konkurencyjność polskiej branży meblarskiej na światowych rynkach.
Są jednak pierwsze sygnały ożywienia. Powoli poprawie ulega sytuacja w budownictwie. Rośnie liczba wydanych pozwoleń na budowę, co w pewnej perspektywie czasowej powinno pozytywnie wpłynąć na popyt wewnętrzny. Z badań wynika, że nastroje w branży meblarskiej mimo trudności w ostatnich miesiącach zauważalnie się poprawiły. Lepsza sytuacja w meblarstwie powinna wkrótce polepszyć też wyniki i nastroje w branży drzewnej. Ten ostrożny optymizm wyczuwało się na Targach DREMA również w rozmowach z wystawcami i zwiedzającymi, którzy z umiarkowaną nadzieją spoglądali w przyszłość.
Automatyzacja i robotyzacja panaceum na problemy branży
Odpowiedzią na wyzwania, z którymi boryka się branża drzewno-meblarska w dużej mierze stanowi robotyzacja i automatyzacja procesów technologicznych. Dlatego kierunki te dominowały zarówno na stoiskach wystawców, jak i na ekspozycjach specjalnych oraz w programie wydarzeń.
Najnowsze rozwiązania w zakresie automatyzacji i robotyzacji prezentowane były w obu działających na Targach DREMA fabrykach mebli przygotowanych przez Stowarzyszenie Producentów Maszyn, Urządzeń i Narzędzi do Obróbki Drewna DROMA, Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Grupę MTP we współpracy z partnerami technologicznymi, firmami Lazzoni Group oraz INFOTEC Engineering. Zwiedzający mogli zobaczyć na żywo możliwości, jakie oferuje najnowocześniejsza technologia.
Elementem jednej z fabryki mebli na targach DREMA była cyfrowa stolarnia, która stanowi dowód, że robotyzacja i automatyzacja nie dotyczy tylko dużych firm meblarskich, ale coraz szerzej wchodzi również do małych i średnich zakładów, a także stolarni.
Działające na targach fabryki mebli oprócz walorów edukacyjnych miały też wymiar charytatywny, jako projekt DREMA Dzieciom. Wyprodukowane w trakcie wydarzenia meble (prawie 300 brył) zostały przekazane do Żłobka Samorządowego w Myślenicach, Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w Kętrzynie i w Jastrowiu.
Forum Technologów
Nowoczesna produkcja mebli wymaga nowych kompetencji i umiejętności pracowników. Dlatego w tym roku po raz pierwszy na Targach DREMA zorganizowano cykl wydarzeń skierowanych do technologów przemysłu drzewnego i meblarskiego - Forum Technologów. W specjalnej strefie w pawilonie 6 odbywały się wykłady, których tematyka związana była z najnowszymi technologiami stosowanymi w przemyśle drzewnym i meblarskim.
Podczas wykładów można było m. in. dowiedzieć się, czy AI na produkcji istnieje i ma rację bytu, kiedy warto zdecydować się na robotyzację, ile trwa ten proces i jak go przeprowadzić nie paraliżując produkcji oraz co lepiej działa w meblarstwie - roboty czy koboty. W strefie tej technolodzy mogli się spotkać i wymienić swoje doświadczenia i jednocześnie zobaczyć na żywo, jak w praktyce najnowsze rozwiązania w zakresie robotyki i automatyki wdrażane są do produkcji mebli.
Zrównoważony rozwój w branży drzewno-meblarskiej
Podczas tegorocznego spotkania branży drzewnej zadebiutowała Strefa Zrównoważonego Rozwoju. Przez 4 dni odbywały się tu spotkania ze specjalistami i innowatorami związanymi z wdrożeniem ekologicznych i społecznie odpowiedzialnych rozwiązań dla przemysłu drzewnego. Prelekcjom tematycznym towarzyszyły prezentacje na żywo.
Targi DREMA również zadbały o swój ślad węglowy - nie tylko poprzez korzystanie z zielonej energii pozyskiwanej z instalacji wiatrowych działającej na jednym z pawilonów. Zorganizowano także 2. edycję projektu Las Dremy, którego celem jest zalesianie terenów dotkniętych katastrofą naturalną. Tegoroczne działania zostały przeprowadzone we współpracy z partnerem wykonawczym Posadzimy.pl – profesjonalnym organizatorem akcji sadzenia drzew w ramach działań CSR.
Zrównoważony rozwój to także dbanie o równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. O swoich doświadczeniach w tym zakresie dyskutowały kobiety związane z branżą meblarską, które spotkały się na Targach DREMA już po raz piąty. Spotkanie organizowane przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli oraz Grupę MTP mające charakter konferencyjno–networkingowy było czasem inspirujących wykładów i wartościowych dyskusji między liderkami biznesu meblarskiego, które zaowocowały nawiązaniem nowych relacji.
Nagrody dla najlepszych
Podczas Targów DREMA 12 produktów wyróżniono Złotymi Medalami Grupy MTP. Ponadto najlepsze rozwiązania z zakresu innowacyjności oraz działania na rzecz ekologii zostały dodatkowo nagrodzone tytułem Eco Prize i Grand Prix Grupy MTP.
Nagrodę Grand Prix Grupy MTP zdobył podcinak PCD do pilarek formatowych i panelowych firmy ITA TOOLS Sp. z o.o. Nagrodzony produkt wyróżnia do 50x dłuższa żywotność w porównaniu z podcinakiem HM, wyższa jakość dzięki innowacyjnej metodzie ablacji laserowej oraz najwyższe standardy produkcji gwarantowane przez nowoczesny proces produkcyjny.
Z kolei nagrodę Eco Prize Grupy MTP za najbardziej ekologiczny ze zgłoszonych produktów otrzymały frezy CX-SPEED Nesting firmy N-POL cutting tools, zgłoszone przez N-POL Krzysztof Noga. Frezy te pracują z niezawodną jakością, przynosząc znaczne oszczędności w użytkowaniu na przykład poprzez redukcję zużycia energii. Frezy, dzięki minimalnej średnicy wytwarzają mniejszą ilość wiórów czyli przyczyniają się w znacznym stopniu do ochrony środowiska. Dodatkowo jest to w 100% produkt Polski.
Zobacz pełną listę produktów wyróżnionych Złotym Medalem >>>
DREMA dla majsterkowiczów
Sporą część wystawy poświęcono pracom w drewnie, narzędziom ręcznym i elektronarzędziom. To gratka nie tylko profesjonalistów, ale też majsterkowiczów i miłośników DYI. Z myślą o nich powstała strefa DREMA Hobby, gdzie prezentowano narzędzia dla małych zakładów obróbki drewna i hobbystów, oraz Strefa Wiedzy przygotowana przez drewno.pl. W strefie DREMA Tools można było zapoznać z najnowszymi rozwiązaniami w zakresie narzędzi do obróbki drewna. Odbywały się tu także na żywo pokazy profesjonalnego serwisu pił tarczowych wraz z optyczną weryfikacją ostrzy.
Była też okazja, by przyjrzeć się pracy doświadczonych stolarzy. W ramach Akcji Renowacja na targach można było obserwować proces odnawiania zabytkowych mebli przez profesjonalistów z grupy Narzędzioholicy.pl z Mariuszem Płońskim na czele.
Ekspozycję wzbogaciły stałe elementy wystawy jak kreatywna przestrzeń do projektowania wyrobów z drewna oraz spotkań konsultacyjnych DREMA Design, strefa Strefa Parkietu Stowarzyszenia Parkieciarze Polscy, w której odbywały się pokazy i warsztaty parkieciarskie, Poligon Umiejętności Lakierniczych zorganizowany przez czasopismo Lakiernictwo Przemysłowe, Strefa Czystego Powietrza Magazynu Biomasa oraz Pokazy Wózków Widłowych na terenie zewnętrznym organizowane przez Toolmex Truck.
Emocji dostarczyły Mistrzostwa Polski we Wbijaniu Gwoździ oraz Mistrzostwa Polski w formule – Ojciec & Syn „Następne pokolenie”. Z kolei na wystawie prac nagrodzonych w konkursie Wyczarowane z drewna można było zobaczyć kunszt najmłodszych adeptów stolarskiego fachu.
DREMA 2025
Kolejna edycja Międzynarodowych Targów Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA odbędzie się w Poznaniu od 9 do 12 września 2025 roku. Do końca września trwa specjalna oferta, w ramach której powierzchnię wystawienniczą na edycję 2025 można wynająć w cenach z roku 2024.