Organizator:

Dni Parkieciarza i parkieciarska sztafeta pokoleń

Podziel się

Obchodzone na początku czerwca Dni Parkieciarza zapoczątkowały szereg imprez, które mają na celu popularyzację tego rzemiosła oraz integrację środowiska na miarę na jaką ono zasługuje. Temu też celowi służyć mają Mistrzostwa Polski w formule – Ojciec & Syn „Następne pokolenie”, które będą jednym z najważniejszych wydarzeń towarzyszących jubileuszowej 40 edycji targów DREMA.

Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA obchodzą w tym roku jubileusz 40. edycji. Wydarzenie, które odbędzie się w dniach 10-13 września 2024 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, ponownie przyciągnie do Poznania kilkanaście tysięcy specjalistów z branży drzewnej i meblarskiej. Będą mogli zapoznać się z tu najnowszymi maszynami i technologiami dla obróbki drewna i produkcji mebli.

Mistrzostwa Polski

Jednak jubileuszowa edycja wymaga godnej oprawy. A cóż może być bardziej godnego niż uczczenie jubilata Mistrzostwami Polski ?! Korzyści zresztą są obustronne bo DREMA to przecież bardzo prestiżowe miejsce. Przede wszystkim jest to najważniejsze w Polsce wydarzenie tej branży i tereny targowe odwiedzają tysiące gości. Do tego jest to edycja jubileuszowa i organizatorzy intensywnie zabiegali o taką lokalizację.

Mistrzostwa Polski w formule – Ojciec&Syn „Następne pokolenie” to pierwsza edycja imprezy, ale organizatorzy liczą, iż zaproponowana forma jest na tyle interesująca oraz widowiskowa, że na pewno będzie kontynuowana w następnych latach.

– Formuła Ojciec&Syn „Następne Pokolenie” pozwoli uczestnikom pokazać, że więzi krwi sprawdzają się nie tylko w życiu rodzinnym, ale także mogą być ważnym elementem budowania dobrze prosperującego biznesu. Mistrzostwa będą również okazją do przedstawienia i docenienia rodzin, w których z ojca na syna przekazywane są tradycje parkieciarskiego rzemiosła. Poza tym duety będą mogły pokazać, że w rodzinie można stworzyć zgrany, zawodowy team, ze sprawiedliwym podziałem obowiązków. Luźniejsza formuła zawodów pozwoli uczestnikom zaprezentować kunszt tradycyjnego rzemiosła połączonego z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów, maszyn i narzędzi – informuje Piotr Pióro, koordynator mistrzostw z Grupy Parkieciarze, zapewniającej merytoryczną opiekę imprezie.

Współpraca partnerów będzie zresztą jednym z elementów ocenianym przez jury. Ponadto brany będzie pod uwagę czas i jakość wykonania zadania.

   

– Mistrzostwa rozstrzygną się w dwudniowej rywalizacji. W pierwszym dniu uczestnicy będą mieli za zadanie w kwadracie o wymiarach 140x140cm ułożyć parkiet zgodni z przygotowanym przez organizatorów projektem. W dniu następnym czeka ich szlifowanie i olejowanie. Zdradzę jeszcze, że parkiet będzie układany z trzech gatunków drewna – wyjaśnia Jarosław Gawina, z Grupy Parkieciarze.

Oczywiście cały sprzęt i materiały potrzebne do zrealizowania konkursowego zadania zapewniają organizatorzy. Wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe upominki, a laureaci rzeczowe, cenne nagrody. Lista chętnych do wzięcia udziału w mistrzostwach jest jeszcze otwarta. Wystarczy skontaktować się z organizatorami na facebooku (Grupa Parkieciarze ).

Grupa Parkieciarze zaprasza

Mistrzostwa to nie wszystko co, na czas tegorocznej DREMY, przygotował zespół Narzedzioholicy.pl z Grupą Parkieciarze. Bowiem obok placu zmagań uczestników Mistrzostw Polski znajdzie się strefa parkieciarskich konsultacji. Warto wiedzieć, że Grupa Parkieciarze zrzesza grono wysokiej klasy profesjonalistów. Działa ona od roku 2016 i jest to najstarsza w Polsce grupa poświęcona tej tematyce. Obecnie należy do niej kilka tysięcy zweryfikowanych fachowców, z którymi można wejść w relacje biznesowe, ale także umożliwia dzielenie się wiedzą i doświadczeniem wewnątrz i na zewnątrz branżowego środowiska.

– W strefie DNI PARKIECIARZA dysponować będziemy własnym stoiskiem, na którym w czasie targów nasi przedstawiciele będą prowadzili całodzienne dyżury. Można będzie się do nich zwrócić z pytaniami, a porady naszych specjalistów na pewno pomogą uniknąć wielu kłopotów zarówno profesjonalistom, jak i osobom planującym montaż lub renowację posadzki drewnianej – wyjaśnia Jarosław Gawina.

Akcja Renowacja – z warszawskiej Ochoty z ochotą do renowacji

Jednym z targowych wydarzeń, które na pewno także skupi uwagę wielu targowych gości będzie przywracanie – na żywo – pierwotnego blasku antycznej toaletce. Pracy podejmą się zawodowi renowatorzy pod dowództwem Mariusza Płońskiego we współpracy z Narzędzioholicy.pl

Ciekawa jest historia domu, z którego pochodzi zabytkowa toaletka. Otóż jest to architektoniczna perełka znajdująca się na warszawskiej Ochocie. Blisko 100-letnia willa zbudowana została przy ulicy Solariego i mimo upływu lat nadal przyciąga niepowtarzalnym urokiem, a stylizowana fasada nadaje budowli arystokratyczny sznyt. Zbudował ją architekt Józef Referowski, jako dom własny, w 1927 roku. Później willa zmieniała jeszcze kilkukrotnie właścicieli, a jednym z nich był Leopold Wellisz – przemysłowiec, a zarazem znawca sztuki i przyjaciel artystów. Z wojny willa wyszła zdewastowana, ale została odnowiona i obecnie dom stanowi własność prywatną.

„Pałacyk” przy Solariego miał również szczęście do mieszkających w nim ludzi. Poza wspomnianymi powyżej, jednym z nich był Bolesław Górnicki (1909 – 1998), polski lekarz pediatra i historyk medycyny. Ten wybitny lekarz i pedagog pozostawił po sobie bogatą spuściznę w postaci znaczących prac naukowych, a także kilka pokoleń lekarzy, którzy studiowali bądź zdobywali stopnie naukowe pod jego kierunkiem

 

Wszystkie opisane wydarzenia odbędą się pod patronatem medialnym NARZEDZIOHOLICY.PL oraz kwartalnika The TOOLS. Zapraszamy wszystkich do śledzenia informacji i bycia na bieżąco w temacie tych ekscytujących nadchodzących wrześniowych wydarzeń.